600 441 966 | 602 632 899 biuro@omegaart.eu

Co to jest pozycjonowanie – jak wypozycjonować stronę? – cz 1 – konfiguracja.

Pozycjonowanie to proces optymalizacji i dostosowania publikowanych treści pod kątem wytycznych Google.

Dlaczego Google? Biorąc pod uwagę fakt, iż ponad 90% wyników wyszukiwania realizowanych jest przez algorytm Google – odpowiedź nasuwa się sama. 

Od czego zacząć?

Wszystko zależy od tego, na jakim etapie rozwoju jest Twój serwis, w jakim otoczeniu działań konkurencji funkcjonujesz, jaki system zarządzania treścią wybrałeś oraz ile, z kilkuset czynników decydujących o pozycji treści w wynikach, zostało już zoptymalizowane.

Na rynku istnieje szereg strategii optymalizacji. My skupimy się na jednej z nich, dającej bardzo czytelne sugestie i będącej ergonomicznym narzędziem – rankingCoach.

1. Rejestracja

Pierwszym elementem konfiguracji optymalizacji jest osadzenie adresu strony internetowej oraz podanie dokładnych danych firmowych.

Uwaga – bardzo ważne jest, aby dane firmowe były zapisywane we wszystkich miejscach typu: katalogi, konto Google Firma itp. dokładnie w taki sam sposób (wszędzie gdzie rejestrujemy firmę trzeba to robić zawsze używając tej samej wielkości liter czy spacji między słowami – przykładowo “Firma Omega” to nie to samo co “Firma OMEGA” i nie to samo co “FIRMA OMEGA”).

2. Branża

W następnej kolejności wybieramy branżę, kategorię oraz numer sektora w jakim funkcjonuje Twoja firma.

3. Lokalizacja i zasięg

Wszystko zależy od charakteru działalności firmy – czy jest to firma lokalna czy ogólnopolska.

W przypadku firmy o zasięgu lokalnym, określamy miejsce działalności oraz w jakim promieniu (zasięg w km) jest ona dostępna.

W przypadku gdy Twoja firma jest ogólnopolska, możemy ustawić w opcjach obszar całej Polski, ale dużo lepszym pomysłem jest zdefiniowanie do 10-ciu największych ośrodków a także zasięg wokół tych ośrodków do 200 km. Pozwoli nam to uzyskać nie tylko ogólnopolskie dane, ale również szczegółowe dane naszych pozycji na określone słowa kluczowe, w określonych miastach.

4.Analiza

Rozpoczynamy analizę widoczności w katalogach branżowych.

Mamy tutaj informacje w ilu katalogach jesteś zarejestrowany, w ilu nie Twoja firma nie jest wo ogóle widoczna oraz w ilu dokonałeś rejestracji ale wprowadziłeś błędne dane, które nie pokrywają się z danymi rejestracyjnymi w rankingCoach (patrz pkt2 “Rejestracja”).

5.Zarządzanie treścią

Pora zdefiniować który system zarządzania treścią wybrałeś.

Tu wprowadzamy informacji czy Twoja strona zbudowana jest na systemie CMS i jeśli tak to na jakim. Jeżeli nie używasz CMS-a to również jest istotna informacja.

6.Słowa kluczowe

Kolejnym etapem optymalizacji jest zdefiniowanie słów kluczowych – czyli słów po wpisaniu których klienci będą Cię odnajdywać w sieci.

Ważne jest to, że potencjalni klienci przeszukujący sieć mogą używać odmiennych słów kluczowych niż te zdefiniowane przez nas.

na tym etapie możemy skupić się na 3-5 frazach. Możemy również posiłkować się narzędziem Google tzw. Planerem słów kluczowych. Jednakże, aby korzystać z tego narzędzia musimy posiadać firmowy Gmail.

 

7.Słowa kluczowe – bis

Następnym etapem optymalizacji jest wybór uzupełniający kolejnych słów kluczowych które pojawiają się w podpowiedziach i są wynikiem zapytań wpisanych w wyszukiwarkę przez Twoich potencjalnych klientów.

Mamy tutaj cenną informację, która pokazuje nam ilość zapytań zobrazowaną jako wielkość koła, oraz stopień trudności wypozycjonowania danego słowa kluczowego. Ten stopień trudności określony jest kolorem: zielony to łatwy, żółty to średni natomiast czerwony oznacza bardzo dużą konkurencję i co za tym idzie dużo trudniejszy proces wypozycjonowania Twojego słowa kluczowego.

8.Priorytety

Na tym etapie porządkujemy słowa kluczowe wg. priorytetów.

Na pierwszych trzech pozycjach powinny się znaleźć najważniejsze słowa kluczowe z naszej oferty. Powinny dotyczyć strony głównej na Twoim serwisie www. Mamy tutaj ułatwienie w postaci podpowiedzi które pomagają ustawić słowa kluczowe pod względem częstotliwości wyświetlania ich w wyszukiwarce.

9.Konkurencja

Kolej na zdefiniowanie kto na rynku jest Twoją konkurencją.

Narzędzie jakim dysponujemy analizuje wg. zasięgu lokalizację Twojej konkurencji. Mamy też opcję samodzielnego dodawania konkurencyjnych firm które bierzemy pod uwagę a w przypadku których interesuje nas po jakich słowach kluczowych wyszukują je potencjalni klienci.

Pozwoli nam również, na późniejszym etapie, dowiedzieć się m.in. w jakich katalogach i jakiego rodzaju aktywność wykazuje w sieci nasza konkurencja.

10. Wstępna analiza

Po zakończeniu konfiguracji otrzymujemy wstępną analizę stanu, w jakim obecnie znajduje się twoja strona.

W tym momencie możemy przystąpić do właściwych prac optymalizacyjnych.